Czyszczenie zamszowej kurtki

Rafał zadał mi pytanie :

Bardzo proszę o poradę czym można wyczyścić zamszową kurtkę? Chodzi mi o wytarte ślady przy rękawach i kołnierzyku, oraz jak można nadać pierwotną miękkość? Będę bardzo wdzięczny za poradę.
Pozdrawiam
Rafał

Zamszowa skóra jest trudna do utrzymania, i zamsz nie jest tak trwały jak zwykła skóra . Kiedy mówimy o zamszu, musimy odróżnić zamsz- skóra a zamsz- tkanina. Tkanina tylko imituje szorstką powierzchnię skóry zamszowej. Kurtka czy inna odzież wykonana z zamszu -tkaniny  można prać w pralce , i to pomoże przywrócić wygląd .

Gorzej jest z  kurtką, czy butami zamszowymi uszytymi z prawdziwej skóry zamszowej.

Proponuję najpierw wytarte ślady przy rękawach i kołnierzu delikatnie przetrzeć zwykłą nie farbowaną najlepiej białą gumką do ołówka, to pomoże usunąć kurz czy inne zabrudzenia których nie widać gołym okiem a są wbite w strukturę zamszu. Jeśli na gumce będą pokazywać się zabrudzenia to je należy przetrzeć palcem, aby nie wcierać brudu ponownie w naszą kurtkę. Po tym zabiegu proponuję jeszcze użyć roztworu zrobionego z wody z białym octem.  Zanurz czysty ręcznik frotte w occie z wodą i wyciśnij go, więc jest wilgotny, ale nie nasycony, delikatnie przetrzyj czyszczone miejsca tak aby nie namokły. Osusz suchą szmatką lub bibułą. Powiesić kurtkę w dobrze wentylowanym miejscu aby szybciej wyschła. Po wysuszeniu, kurtka będzie śmierdzieć octem na chwilę – ale w końcu zapach zanika. Nie wolno używać żadnych czyszczących środków chemicznych.

Gdy stwierdzisz, że nie ma już żadnych zabrudzeń można użyć kilku sposobów aby podnieść włosek zamszu. W zależności od wielkości przygniecenia możemy zastosować następujące warianty :

Przecierać delikatnie ruchem kolistym miejsca przetarte suchym chlebem. Inni zamiast chleba używają pilniczka do paznokci, lub twardej szczoteczki do zębów. Bardziej odważni używają bardzo drobnego papieru ściernego, ale nieostrożne użycie może spowodować rysy, które są później niemożliwe do usunięcia.

Gdy włoski się podniosą na koniec proponuję używać pary wodnej. Wziąć kurtkę i te miejsca przytrzymać w odległości 6 centymetrów nad strumieniem pary. Nie wolno doprowadzić aby para wodna nie przenikła do zamszu. I ponownie powiesić kurtę do wyschnięcia. Ten zabieg często ożywia kolor zamszu i powinien pomóc utrzymać poniesienie zamszu.

Ostrzegam jednak, iż próby czyszczenia i regeneracji w ogóle zamsz-skóry na własną rękę może spowodować nieodwracalne szkody, lepiej i bezpieczniej wziąć kurtkę do profesjonalnej pralni. Wszystko zależy od wielkości jej wytarcia.

Osoby które trafiły na tą stronę szukały:

jak wyczyścić kurtkę zamszową, jak wyczyścić zamszową kurtkę, czyszczenie kurtki zamszowej, czyszczenie skóry zamszowej, yhs-002, jak czyscic zamszowa kurtke, czyszczenie zamszowej kurtki, czym wyczyscic kurtke zamszowa, jak czyscic kurtke zamszowa, czym wyczyscic zamszowa kurtke
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

One Response to “Czyszczenie zamszowej kurtki”

  1. wielkishoe napisał(a):

    nie do końca zgodzę się z tym, że gorzej jest z odzieżą z prawdziwego zamszu w porównaniu do tkanin „zamszopodobnych”
    skóra, jako naturalny materiał jest bardzo podatna na odświeżanie i regenerację w przeciwieństwie do tkanin (chociaż oczywiście nie zawsze da się wszystko uratować), przetartą tkaninę można tylko naprawić przyszywając na niej łatę a w przypadku skóry (w tym zamszu) można spróbować odżywić uszkodzony fragment (najpierw dobrze oczyszczając to miejsce) a następnie mechanicznie podnosząc włoski przywrócić strukturę zamszu
    zamsz czyści się najlepiej gumką, tak jak Pani napisała, są też specjalne gumowe szczoteczki
    a żeby zruszyć wytarty zamsz i przywrócić jego włochaty wygląd należy użyć szczoteczki z drucianym włosiem, trzeba jednak robić to delikatnie, żeby nie zniszczyć materiału

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes. | Find the Premium WordPress Themes online, best wordpress themes and Free WordPress Themes