Narzuta wełniana – jak czyścić

Zofia poprosiła mnie o radę: eBabciu  chciałabym żebyś powiedziała mi jak umyć wełnianą narzutę na wersalkę ręcznie tkana aby jej nie zniszczyć???   u nas nazywa się to dywan na wersalkę.  proszę o odpowiedz.
Wyroby z wełny  przez to,  że są bez dodatku substancji chemicznych, uważane są za hipoalergiczne, co zmniejsza to ilość roztocza, dlatego polecane są alergikom. Wełna jest naturalnym błonnikiem, który wymaga delikatnej pielęgnacji aby zmaksymalizować jej długowieczność.
Jeśli chodzi o twoją wełnianą narzutę na pewno nie polecam prania w pralce automatycznej, ani w wysokiej temperaturze. Nie dość, że może ulec skurczeniu to może się sfilcować. Po prostu możemy zniszczyć nie odwracalnie narzutę.
Ja mam piękny wełniany koc i używam go już parę ładnych lat w szczególności w zimowe wieczory. Dbam o niego w ten sposób, że piorę go w wannie. Nalewam prawie zimną wodę  i wlewam zwykłe mydło w płynie z obojętnym pH (mydło musi być bez żadnych dodatków np. olejku nawilżającego) W takiej kąpieli namaczam koc aby był cały zanurzony w wodzie i zostawiam góra do 30 min. Przed wylaniem wody z wanny nie za mocno go ściskam. Nie wolno pocierać bo może się filcować. Płuczę w zimnej wodzie kilka razy żeby się pozbyć mydła, ale nie wyjmuję go w ogóle z wanny. Po prostu wyjmuję korek i jak woda zleci nalewam następna. Po opłukaniu absolutnie go nie wyciskam. Na wannę w poprzek kładę kij od szczotki i żeby kocyk obciekł bo nie dość że jak jest mokry to jest ciężki i mam małą łazienkę wiec bym miała ją całą w wodzie. Jak woda już obcieknie starannie wieszam go na sznurku, żeby nie był żadnych załamań. Ja wyschnie to przez środek koca zostaje brzydka linia od sznurka, więc wtedy biorę żelazko z parą i delikatnie dotykam aby się w tym miejscu rozprostowało.
Zimna woda i delikatne w zasadzie mycie a nie pranie pomoże utrzymać twoją wełnianą narzutę w dobrym stanie.

 

Osoby które trafiły na tą stronę szukały:

co zrobic jak nazuta oblazi, sfilcowany koc, pranie wełnianego gobelinów, pranie narzuty, jak wyczyscic wełniany kilim, jak wyczyscic koc z wielbłada, jak uratowac sfilcowany wełniany koc, jak czyścić kilimy, czyszczenie narzuty wełnianej w domu, czym uprac stary kilim
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes. | Find the Premium WordPress Themes online, best wordpress themes and Free WordPress Themes