Róże i faworki (chruściki) karnawałowe na ostatki

Wtorek to będzie ostatni dzień karnawału, naszą tradycją było, że właśnie na ostatki na stole królują faworki kiedyś nazywane chruściki. Ja dla urozmaicenia na półmisku układam faworki i róże. A oto prosty przepis na faworki i jak wykonać z tego samego ciasta róże.
60 dag mąki przesiać na stolnicy dodać 1 całe jajko i 6 żółtek, 3 łyżki gęstej śmietany, 2 kieliszki spirytusu ( ja zamiast spirytus dodaję mocne piwo) i ewentualnie zapach waniliowy lub migdałowy. Wyrobić starannie ciasto tak długo, aż w cieście pokażą się pęcherzyki powietrza. Wyrobione ciasto uformować kulę, włożyć do miseczki, przykryć i wstawić na pół godziny do lodówki. Ja jak wyjmę ciasto z lodówki to kładę je na stolnicy i jeszcze obijam je wałkiem, a to dla tego, że lubię na faworkach jak się smażą dużo pęcherzyków powietrza. Później należy rozwałkować ciasto na cienkie placki najlepiej partiami, aby nie wysychało. Kroimy paski o szerokości 3 cm i długości 10-15 cm. Każdy pasek nacinamy przez środek i przewijamy.
Natomiast efektowne róże karnawałowe robimy z tego samego ciasta, jak rozwałkujemy ciasto, trzema różnej wielkości kieliszkami wykrawamy krążki, brzegi każdego krążka nacinamy w kilku miejscach. Tak przygotowane krążki smarujemy na środku białkiem i następnie od największego na spodzie do najmniejszego na górze składamy, mocno przyciskamy środek róży, przez co sklejamy je razem.
Faworki i róże smażymy na złoty kolor w mocno rozgrzanym smalcu ( około 1kg) i odsączamy na pergaminie lub bibułce. Układamy na półmisku i każda warstwę posypujemy cukrem pudrem.
Życzę smacznego

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

One Response to “Róże i faworki (chruściki) karnawałowe na ostatki”

  1. paczucha napisał(a):

    Zdecydowanie wolę chruściki od pączków:)

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes. | Find the Premium WordPress Themes online, best wordpress themes and Free WordPress Themes