Częste bóle brzucha u naszych dzieci

Częstą przyczyną u niemowląt bólów brzucha i żołądka są przeważnie wzdęcia, u małych dzieci spożycie pokarmów zawierających dużo tłuszczu.  Niestety niestrawność i wzdęcia są dość częste u niemowląt. Ich żołądek musi się najpierw przyzwyczaić do rozmaitych form pokarmu, które z wiekiem wprowadzamy do jego codziennego jadłospisu. Takie problemy występują oczywiście rzadziej, jeśli niemowlę jest karmione głównie mlekiem matki, a rytm posiłków jest ściśle ustalony. Udajmy się do leka­rza domowego pediatry, jeśli problemy żołądkowe u naszego dziecka, mimo leczenia domowymi sposo­bami, utrzymują się dłużej niż 3 dni i nie dają rezultatu albo wciąż powracają. A gdy bóle brzucha pojawiły się nagle i towarzyszą im wymioty, silne wzdęcie, gorączka, sapanie albo szaleńczo szybkie tętno, trzeba natychmiast wezwać pogotowie.

Aby pomóc sobie w zmniejszeniu tych dolegliwości zastosujmy pewne zasady:

Przyzwyczajajmy niemowlę do stałego rytmu karmień. Trzeba je karmić piersią lub butelką regularnie, co 4 godziny. W celu uspokojenia płaczącego niemowlęcia nie wolno zawsze tylko go karmić. Płacz może mieć też inne przyczyny niż głód. Często łagodne kołysanie także działa uspokajająco na niemowlaka. Zwracajmy uwagę na tempo, w jakim jedzą dzieci. Przy jedzeniu powinny one mało mówić, a dużo przeżuwać.

Dla niemowląt możemy zastosować w pomocy dolegliwości przy wzdęciach połączenie kropli kopru włoskiego, kminku i rumianku. Te krople są dostępne w aptece. Natomiast napar z kopru włoskiego jest środkiem chętnie pitym przez niemowlęta a i wypróbowanym już przez wiele mam. Starszym dzieciom w wieku 4-8 lat warto podawać maślankę, która zawiera alkaliczne składniki i często jest bardzo sku­teczna przy leczeniu niejasnych dolegliwości brzusznych. Podaj­emy dziecku codziennie 1/2 l maślanki o temperaturze pokojowej w małych porcjach podzielonych na cały dzień. Dzieci powinny jeść dużo błonnika, warzyw i witamin. Czekolada i biały chleb powodują zatwardzenia lub wzdęcia. Najłatwiej przekonać dzieci do zdrowego odżywiania, jeśli będzie ono starannie przy­rządzone i ładnie podane. Jednak w przerwach powinniśmy pozwolić mimo wszystko pozwolić dzieciom na hamburgera lub czekoladę. Dzieci muszą nauczyć się rozróżniania smaków.

Bóle brzucha mogą mieć również podłoże na tle stresu. Mój syn dostawał nagłych bóli brzucha gdy zbliżaliśmy się do gabinetu stomatologicznego, i często przed wizytą u dentysty najpierw musiałam iść z nim do pediatry. Z wiekiem mu to przeszło, ale na początku nie wiedziałam, że te nagłe napady boleści są na skutek strachu który był w jego podświadomości.

 

 

 

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes. | Find the Premium WordPress Themes online, best wordpress themes and Free WordPress Themes