Biały ser twarogowy z rybą w pomidorach z puszki lub rybą wędzoną

Biały ser twarogowy z konserwą rybną w pomidorach                                

Od porów około 50 g odciąć zielone listki. Pory i pomidory, zamiast pomidorów może być świeży zielony ogórek do przybrania opłukać, pokroić w krążki. 100 g papryki czerwonej pokroić w krótkie, wąskie pasemka. Niekwaśny i w miarę odciśnięty ser twarogowy 500 g rozetrzeć na gładką masę, dodać ryby w sosie pomidorowym z puszki około 310 g , paprykę i 30 g margaryny lub olej sałatkowy, sól do smaku, rozetrzeć. Masę wyłożyć na talerzyki i przybrać krążkami pora i pomidora. Podawać z pieczywem białym lub sitkowym i masłem.

Biały ser twarogowy z wędzoną rybą

100 g pora opłukać, pokroić w krążki. 100 g papryki czerwonej konserwowej pokroić w wąskie, krótkie pasemka. 400 g ryby wędzonej piklingi, makrelę lub dowolną według uznania oczyścić: odciąć głowy i ogony, obrać ze skórki, ości, wyjąć wnętrzności, jeśli jest to zostawiając mleczko. Mięso ryby pokroić na małe części. Niekwaśny, w miarę odciśnięty ser twarogowy około 500 g rozetrzeć na gładką masę, dodawać stopniowo 30 g margaryny lub oleju sałatkowego i zmiażdżone 2 ząbki czosnku, rozetrzeć. Masę wymieszać z mięsem z ryby, wyłożyć na talerzyki, przybrać krążkami porów na przemian z papryką konserwową.
Podawać z białym lub sitkowym pieczywem i masłem.

Osoby które trafiły na tą stronę szukały:

bialy ser z rybą w puszce, twarog z ryba z puszki
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes. | Find the Premium WordPress Themes online, best wordpress themes and Free WordPress Themes