Rzeżucha na stół wielkanocny

Do świąt jeszcze trzy tygodnie, więc proponuję dziś wysiać rzeżuchę inaczej nazywaną rukiew wodną.
Jak byłam mała zawsze w domu na Święta Wielkanocne wysiewaliśmy rzeżuchę. Mama na talerz kładła małą doniczkę owiniętą watą, w której były nasionka. Naszym obowiązkiem było, aby wata była cały czas wilgotna, żeby rzeżucha mogła pięknie wyrosnąć. Każdy jednak ma swój sposób. Ja w tym roku wysiałam jednak inaczej. Posiałam rzeżuchę w skorupkach od jajek. Jako podłoże też wzięłam watę, aby jajka były lekkie. Na pewno jedno takie jajko znajdzie się w koszyczku wielkanocnym, a pozostałymi ozdobię stół.
Chcę również przypomnieć, że rzeżucha ma wysoką zawartość soli alkalicznych, które pomagają w prawidłowym trawieniu. W rezultacie, rzeżucha stał się jednym z najbardziej popularnych warzyw liściastych ze względu na jej właściwości do obniżenia poziomu kwasowości w organizmie, co bardzo pomaga w poprawie ogólnego stanu zdrowia. Jest również bogata w zeaksantyny i luteiny, które mogą pomóc, aby zapobiec problemom z oczami, takimi jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Nie będę wymieniać jej wszystkich zalet zdrowotnych i leczniczych, bo na całym świecie jest znana i na pewno rzeżucha powinna się znaleźć w naszym jadłospisie nie tylko na święta, ale i na co dzień. Możemy dodawać ją do sałatek, lub dodać do kanapek, świetnie pasuje do past jajecznych. Chińczycy dla przykładu z rzeżuchą robią pierogi i zupy.
Rzeżucha jest bardzo łatwa w uprawie, a i może być najlepszą bronią przeciwko chorobie.

rzezucha-w-jajku

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes. | Find the Premium WordPress Themes online, best wordpress themes and Free WordPress Themes